Analýzy, konzultace a poradenská činnost

      



    Tradiční Čínská Medicína  - TCM

 

    Tradiční čínská medicína (TCM), jejíž historie sahá 2 000 až 3000 let do minulosti, vytvořila jedinečný systém diagnostiky a léčby nemocí. Přístup tradiční čínské medicíny se zásadně liší od přístupu medicíny západní. V tradiční čínské medicíně se chápání lidského těla zakládá na holistickém pojetí vesmíru, jak je popisuje taoismus, a léčba nemocí je založena na diferenciální diagnostice syndromů.

 

    Přístup tradiční čínské medicíny léčí orgány cang-fu (zang-fu) jakožto jádro lidského těla. Tkáně a orgány jsou uvnitř lidského těla propojeny sítí drah a krevních cév. Čchi (qi) působí jakožto určitý druh nosiče informace, který se zevně projevuje prostřednictvím systému ťing-luo (jingluo). Prostřednictvím této sítě se na povrchu těla může patologicky odrážet dysfunkce orgánů cang-fu se a zároveň onemocnění povrchových tkání mohou ovlivňovat s nimi spojené orgány cang nebo fu. Postižené orgány cang nebo fu se mohou také ovlivňovat navzájem, protože jsou vnitřně navzájem spojeny. Léčba podle tradiční čínské medicíny začíná analýzou celého systému a poté se zaměřuje na korekci patologických změn pomocí úpravy funkce orgánů cang-fu.

 

    Hodnocení syndromu nezahrnuje pouze příčinu, mechanismus, místo a povahu nemoci, ale také vzájemné porovnání patogenního faktoru a odolnosti těla. Léčba není založena pouze na symptomech, ale na diferenciální diagnostice syndromů. Proto lidé se stejnou nemocí mohou být léčeni různými způsoby a naproti tomu různé nemoci mohou vyústit ve stejný syndrom a být léčeny podobnými způsoby.

 

Klinická diagnóza a léčba v tradiční čínské medicíně jsou založeny zejména na teoriich:

 

 

 které na studium fyziologických aktivit a patologických změn lidského těla a jejich vzájemné vztahy aplikují přírodní jevy a zákony

 

Mezi typické terapie tradiční čínské medicíny patří:

 

 

    akupunktury léčba probíhá stimulací určitých oblastí vnějšího těla. Bylinná léčba působí vnitřně na orgány zang-fu, zatímco čchi-kung se pokouší obnovit řádný tok informací uvnitř sítě prostřednictvím regulace čchi. Tyto terapie se ve svém přístupu zdánlivě velmi liší, přesto všechny sdílejí stejný základní soubor předpokladů a náhledů na povahu lidského těla a jeho místo ve vesmíru. Někteří vědci popisují léčbu nemocí prostřednictvím bylinné léčbyakupunktury a cvičení čchi-kung jako „informační terapii“.

 


 Tisknout | Mapa stránek| Nabízím Vám | RSS

FAQ | Kontakt | Webnode

©petr54 26.1.2017

 

 

Vyhledávání

   Literatura a zdroje